Poznaj Polskę wycieczki uczniów naszej szkoły
w roku szkolnym 2022/2023Perły Północnej Polski
W dniach 5-7 czerwca uczniowie klasy6a, 6b i 7a uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Torunia, Gdńska, Gdyni i Malborka.
Wyjazd rozpoczęliśmy we wczesnych godzinach porannych przejazdem do Torunia, następnie zwiedzanie rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika, najcenniejsze atrakcje turystyczne, znajdujące się na obszarze objętym wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO: Dom Kopernika, średniowieczny zespół miejski, Stare Miasto, Bulwary Nadwiślańskie, Krzywa Wieża oraz wizyta w Planetarium Następnie przejazd do Gdyni - Skwer Kościuszki, ORP Błyskawica. Po spacerze przejazd do pensjonatu, późna obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg. II DZIEŃ: Śniadanie, następnie przejazd do Gdańska: zwiedzanie miasta: Oliwa /zespół pocystersko – katedralny/, Nowy Port z widokiem na Westerplatte. Spacer ulicami Głównego Miasta: Ul. Długa (Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta Gdańsk), Długi Targ (Neptun, Dwór Artusa), Długie Pobrzeże (Żuraw), Ulica Mariacka, Kościół Mariacki. Ratusz Staromiejski, Wielki Młyn, Kościół Św. Brygidy, Poczta Polska, Historyczna Stocznia Gdańska, Plac Solidarności i Pomnik Poległych Stoczniowców. Powrót na obiadokolację do pensjonatu. III DZIEŃ: Po śniadaniu wykwaterowanie, Przejazd do Malborka – wizyta na największym z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków - czyli w Zamku krzyżackim w Malborku, który został wpisany na listę UNESCO w 1997 roku. W czasie wycieczki dopisały nam nie tylko dobre nastroje a także piękna, słoneczna pogoda..
Wycieczka podobała się wszystkim. Wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni
Sandomierz. Królewskie miasto
W dniach 13 - 14 czerwca uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Sandomierza. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od przejścia Wąwozem Królowej Jadwigi. Następnie udaliśmy się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim podczas, którego mogliśmy podziwiać zabytkowe kamieniczki, poznaliśmy historię Sandomierskiego zamku, przeszliśmy przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym oraz obok Domu Długosza – obecnie Muzeum Diecezjalnego i Katedry. Na koniec dnia rejs statkiem po Wiśle, podziwialiśmy widoki, patrzyliśmy na Pieprzówki, podobno najstarsze góry w Polsce. Dzień drugi przejazd do Ujazdu – zwiedzaliśmy zamek Krzyż-Topór – pełna magii budowla, która do czasu wybudowania Wersalu była największą budowlą pałacową w Europie. Nastepnie udaliśmy się do Opatowa, tam z przewpdniekem spacer po mieście i zwiedzanie Kościóła Rzymskokatolickiego i Klasztor o.o. Bernardynów.
Klasy piąte w Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz w Zabytkowej Kopalni Srebra i Kruszców Srebrnonośnych w Tarnowskich Górach.
We wtorek, 30 maja uczniowie klasy 5 a i 5 b uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie oraz do Zabytkowej Kopalni Srebra i Kruszców Srebrnonośnych w Tarnowskich Górach.
Historia i tradycje związane z chlebem, potrzeba szacunku dla tego Bożego daru, chleb w polskiej literaturze, film edukacyjny ,,Od ziarenka do bochenka" , warsztaty piekarnicze - to atrakcje, które były udziałem naszych uczniów w Radzionkowie. Ponadto - zwiedzanie wystawy dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i zagadki z nimi związane, mini lekcja w dawnej sali szkolnej połączona z interesującą pogadanką przewodnika - to wszystko stanowiło dopełnienie ciekawego, barwnego obrazu życia na wsi i w mieście dawnej Polski.
Potem - Tarnowskie Góry i piękne Muzeum Kopalnictwa, które zostało wpisane na światową listę zabytków UNESCO, wystawa interaktywna, ukazująca pracę górników, zwiedzanie kopalni i pływanie łodziami w podziemnym kanale... i jeszcze podziwianie zabytkowych lokomotyw w skansenie - to również okazało się naprawdę warte zobaczenia!
Nasz szkolny wyjazd pozostanie w pamięci uczniów jako bardzo ciekawy, kształcący, uświadamiający potrzebę szacunku dla pracy ludzi, troszczących się o to, by nie zabrakło codziennego chleba oraz inspirujący do zgłębiania historii naszej ojczyzny.
Szychta górnicza klas 4a i 4b w Kopalni Królowa Luiza
W dniu 19 maja 2023 r. uczniowie klas 4a i 4b wzięli udział w wycieczce do Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz do Palmiarni w Gliwicach.
W kopani dzieci brały udział w Bajtel Szychcie, podczas której wcieliły się w rolę górnika i na własnej skórze odczuły trudy pracy pod ziemią. Podopieczni otrzymali prawdziwe stroje robotnicze i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznali realia pracy w kopalni dziś i dawniej, wykonywali różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także wzięli udział w improwizowanej akcji ratowniczej.
W palmiarni liczącej 2000 metrów kwadratowych, w czterech pawilonach tematycznych uczniowie podziwiali egzotyczne rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, sukulenty, a w pawilonie historycznym – palmy, a wśród nich 120-letnie feniksy kanaryjskie. Obejrzeli także cztery ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
Wycieczka klas trzecich do Zakopanego
18 maja 2023r. klasy IIIa i IIIb uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Zakopanego. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy Skocznię ,,Wielką Krokiew” im. Stanisława Marusarza, Stary Kościółek – kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Iluzji oraz ul. Krupówki.
W Muzeum Tatrzańskim dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych pt,, Święci i zbójnicy. O obrazach malowanych na szkle”, gdzie samodzielnie wykonały obrazek na szkle, który będzie zdobił wnętrze domu lub będzie własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego. Natomiast wizyta w Muzeum Iluzji dała uczniom mnóstwo radości, zadowolenia. Było tam 30 różnych atrakcji i instalacji, które pobudzają zmysły i wyobraźnię. Na ul. Krupówki dzieci kupiły pamiątki oraz oscypki. Wycieczka była dofinansowana ze środków programu ,,Poznaj Polskę”. Bardzo podobała się uczniom. Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.
więcej zdjeć w Albumie foto
Wycieczka klas 1a, 1b i 2a do Zatorlandu
17 V 2023 r. uczniowie klasy I a, I b i II a udali się na wycieczkę do Zatorlandu. W Wadowicach uczniowie odbyli wycieczkę wspomnień kolejką wadowicką Śladami Ojca Św. Jana Pawła II – Szlak Karola Wojtyły. Następnie udali się do Zatorlandu gdzie zwiedzali Park Dinozaurów. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o życiu tych zwierząt. W Muzeum uczniowie brali udział w warsztatach ekologicznych – z masy gipsowej wykuwali szkielety dinozaurów, w kinie 5D oglądali film o dinozaurach. Nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę. Po obiedzie udali się na zakupy, każdy uczeń zakupił pamiątki dla siebie i swojej rodziny. Pomimo deszczowej pogody wycieczka była udana. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni ale zadowoleni.
Więcej zdjęć w Galerii
Wycieczka do Wadowic i Inwałdu
W dniu 18 października uczniowie klasy 1 a i 1 b uczestniczyli w wycieczce do Wadowic i Inwałdu. Podczas pobytu w Wadowicach zwiedzili Bazylikę Mniejszą NMP. Zobaczyli Dom Jana Pawła II, zegar na bocznej ścianie kościoła ze słynnym napisem: "Czas ucieka wieczność czeka". Na koniec wykonali pamiątkowe zdjęcia na rynku miasta. Kolejnym miejscem wycieczki był pobyt w Inwałdzie - Parku Miniatur "Świata Marzeń". Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili ok. 50 modeli miniatur najsławniejszych cudów architektonicznych świata, m.in. Akropol, Bazylikę św. Piotra, Mur Chiński, Biały Dom i inne. Po przerwie obiadowej zwiedzili także Średniowieczną Warownie, gdzie zapoznali się z licznymi eksponatami, które przybliżyły uczniom czasy średniowiecza, zobaczyli m.in. zbrojownie, salę tortur, baszty i tarasy widokowe oraz osadę z warsztatami rzemieślników. Największą radość sprawił dzieciom pokaz ruchomego, śpiewającego smoka.
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
WYCIECZKA DO WIELICZKI
W dniu 18. 10. 2022 r. uczniowie klasy II A i II B byli na wycieczce w Wieliczce. Zwiedzali tam zabytkową Kopalnię Soli – miejsce niezwykłe, ukryte przed światem, pełne tajemnic i legend. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowiadań p. przewodnika. Następnie udali się do Muzeum Żup Krakowskich, gdzie odbyły się warsztaty na temat: „Górnicze tradycje i obyczaje”. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy, chętnie udzielali odpowiedzi na pytania p. przewodnik. Wykazali się dużą wiedzą na temat zwiedzanych obiektów. Był czas na wspólne zjedzenie pysznego obiadu i zakupienie upominków. Wycieczka była udana, pogoda dopisała. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni ale zadowoleni.
Więcej zdjeć Album fotograficzny
Wycieczka do Krasiejowa
W dniu 6 października 2022 r. uczniowie klas 3a, 3b, oraz 4b wzięli udział w całodniowej wycieczce do Krasiejowa w województwie opolskim. Podróż autokarem trwała 3 godziny, ale było warto…
Na miejscu czekały niezliczone atrakcje. Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji uczniowie wehikułem czasu cofnęli się do czasów sprzed 66 milionów lat temu i stali się świadkami fascynujących przemian, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Następnie zwiedzali wystawę „Okna prehistorii”, których tematyka dotyczyła m. in. zagłady wielkich dinozaurów, początków dwunożności, gigantów, początków sztuki. Następnym magicznym miejscem był „Tunel Czasu”. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy dzieci udały się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Przenieśli się w czasy, gdy jeszcze nie istniała Ziemia. Nic nie istniało. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznawali kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Byli świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Zajrzeli w głębiny paleozoicznych mórz podziwiając ich mieszkańców. Ostatnim etapem przejażdżki przez Tunel Czasu była Opolszczyzna z epoki triasu…
Trzecią częścią było zwiedzanie Juraparku. Jest to największy tego typu obiekt w Europie. Spacerując ścieżką licząca 1500 metrów uczniowie mogli podziwiać ponad 200 modeli 70 gatunków dinozaurów wykonywanych przez paleo-rzeźbiarzy z niezwykłą dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.
Na koniec dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw.Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
Wycieczka do Zakopanego
W środę, 5 października, uczniowie klasy 4 a, 5 a i 5 b wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Zakopanego.
W towarzystwie przewodnika zwiedzili, m.in. Skocznię ,,Wielka Krokiew" im. Stanisława Marusarza, Stary Kościółek
i zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. W Muzeum Tatrzańskim wzięli udział w warsztatach plastycznych zatytułowanych ,,Święci i zbójnicy. O obrazach malowanych na szkle". Atrakcyjnie spędzili czas w Muzeum Iluzji, gdzie przekonali się, jakie złudzenia może tworzyć ludzka wyobraźnia. Stolica Podhala zachwyciła naszych uczniów i wzbogaciła ich o nowe doznania.Wycieczka do Warszawy
W dniach 3,4,5 października 2022 roku klasy 8a i 8b wyjechały na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzaliśmy piękny pałac w Wilanowie, gdzie jeden z uczniów miał okazję przymierzyć elementy staropolskiego sarmackiego stroju: żupan, kontusz, pas kontuszowy, kołpak. Na taras widokowy Pałacu Nauki i Kultury wyjechaliśmy windą w 19 sekund na 30 piętro, z wysokości 114 m rozpościerał się niepowtarzalny widok na panoramę Warszawy. Ze specjalną przepustką odwiedziliśmy sejm i senat. Z przewodnikiem spacerowaliśmy po Trakcie Królewskim, Krakowskim Przedmieściu. Przechodziliśmy obok Uniwersytetu Warszawskiego, Pałacu Prezydenckiego, Grobu Nieznanego Żołnierza. Odwiedziliśmy cmentarz na Powązkach Wojskowych groby Alka, Rudego i Pomnik „Polegli – Niepokonani”. Wieczorową porą zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina i pałac w Łazienkach Królewskich. Podziwialiśmy piękno Zamku Królewskiego, królewskie apartamenty oraz Salę Tronową, oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy. Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla miłośników nauki, nie tylko dzieci! Odkrywaliśmy tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzaliśmy doświadczenia i świetnie się przy tym bawiliśmy. Dodatkowo mieliśmy okazję zobaczyć ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Wycieczka spełniła nasze oczekiwania, uczniowie wiele się dowiedzieli na temat historii naszej stolicy. Takie wspomnienia zostaną z nami na długo.
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
Trzydniowa wycieczka klas 6a,6b oraz 7a do Krakowa
W dniach 24-26 października 2022roku uczniowie klas 6a, 6b oraz 7a wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Krakowa, jego tradycji, zabytków, kultury i historii.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić następujące miejsca: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kopalnię Soli w Bochni, multimedialną wystawę w Podziemiach Rynku, Komnaty Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim,
Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius, Collegium Novum, Placu Wszystkich Świętych, Klasztor Franciszkanów, „Okno Papieskie”, Bramę Floriańską, Barbakan , Muzeum Książąt Czartoryskich (na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki), Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe i wystawa „ Malarstwo XX i XXI w., Muzeum Lotnictwa w Krakowie.Opiekunami wyjazdu były panie: Joanna Motyka, Monika Konior, Jolanta Roczyna, Agnieszka Ścieszka. Wycieczka była dofinansowana ze środków programu Poznaj Polskę.
Poznaj Polskę wycieczki uczniów naszej szkoły
w roku szkolnym 2021/2022Śląskie –pozytywna energia!
Uczniowie wycieczkę rozpoczęli od spaceru po Pustyni Błędowskiej jednej z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce. Następnie udali się do Olkuskich podziemi gdzie poznali historię „Srebrnego Miasta”, w którym już od czasów średniowiecza wydobywano srebro oraz ołów. W dalszej kolejności zwiedzali z przewodnikiem największy i najbardziej rozpoznawalny zamek na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Historia Ogrodzieńca sięga XIV wieku. Był w tym czasie niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” Jerzego Passendorfera czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy. W 2019 roku zamek stał się również planem filmowym do serialu ,,Wiedźmin” platformy Netflix.
Dzień w Pszczynie uczniowie rozpoczęli od żywej lekcji przyrody, podczas, której dowiedzieli się wielu ciekawostek o pszczyńskiej linii żubrów, oraz mogli je zobaczyć w ich naturalnym środowisku. Następnie zwiedzili Muzeum Zamkowe w Pszczynie prezentujące głównie pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. Na zakończenie odwiedzili Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie.
Nasi najmłodsi uczniowie również zwiedzali Pszczynę, Wycieczkę rozpoczęli od spaceru do Zagrody Żubrów. Pani przewodnik opowiedziała wiele ciekawostek z życia mieszkańców zagrody. Dzieci mogły obserwować oraz podziwiać te okazałe zwierzęta. Następnie zwiedzały Skansen Wsi Pszczyńskiej –urokliwe miejsce eksponujące zabytki architektury drewnianej z pobliskich rejonów. Po zwiedzeniu Nie zabrakło również spaceru po parku zamkowym.
Na zakończenie wycieczki było ognisko – pieczenie kiełbasek oraz zabawy ruchowe. W tym dniu dopisały nie tylko dobre nastroje a także piękna, słoneczna pogoda.
Wycieczka podobała się wszystkim. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone.
Góry Stołowe i Wrocław
W dniach 13-15 czerwca uczniowie odwiedzili Kotlinę Kłodzką, Góry Stołowe i Wrocław.
Pierwszego dnia pojechali do Henrykowa, gdzie zwiedzili barokowe Opactwo Cystersów. To właśnie tam znajduje się Księga henrykowska, w której zapisane jest pierwsze zdanie w języku polskim. Następnie pojechali do Kłodzka, gdzie zobaczyli Starówkę, a następnie przeszli przez Most św. Jana do górującej nad miastem XVII wiecznej twierdzy obronnej. Usłyszeli od przewodnika wiele opowieści o tym miejscu i jego historii.
Wczesnym rankiem drugiego dnia wyruszyli pieszo na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych. Po zdobyciu wierzchołka, skąd roztaczał się wspaniały widok na całą kotlinę, przeszli skalnymi wąwozami. Następnie zwiedzili przepiękną Bazylikę Mniejszą w Wambierzycach. Z kolei udali się do Kudowy Zdroju, gdzie przespacerowali się po Parku Zdrojowym. W końcu dotarli do Ekocentrum Parku Narodowego, gdzie w pomieszczeniach z nowoczesną aparaturą mogli obejrzeć florę i faunę tego regionu.
W trzecim dniu udali się do Wrocławia, gdzie odwiedzili ZOO. Największe wrażenie zrobiło na uczestnikach Afrykarium oraz dzikie zwierzęta, które mogli podziwiać. Później pieszo przeszli na Stare Miasto, gdzie podziwiali rynek otoczony pięknymi kamienicami, ratusz, kościół farny oraz Plac Solny. Na koniec przeszli do Ostrowa Tumskiego z charakterystycznymi wieżami katedry św. Jana Chrzciciela i kolegiaty św. Krzyża.
Śląskie miasta
W dniu 9 czerwca dzieci udały się do Katowic i Sosnowca. Wycieczkę rozpoczęły od wizyty w Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, gdzie mogły uczestniczyć w lekcji przyrody, następnie zwiedzały wystawę Muzeum Śląskiego pt. ”Na tropie Tomka”. Tam w nowoczesnych przestrzeniach edukacyjnych mogły przenieść się w miejsca podróży bohatera książek Alfreda Szklarskiego i dowiedzieć jak wygląda tipi oraz gdzie rośnie pieprz i wanilia. Na koniec złożyły wizytę w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, gdzie wędrowały ścieżką geologiczno-edukacyjną i poznawały tajemnice geologii oraz prehistorii. Tam też znajduje się tężnia solankowa, przy której odpoczęły po dniu pełnym wrażeń.
Kraków, więcej niż miasto
W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili: Muzeum Archeologiczne, gdzie uczestniczyli w warsztatach pt ” Starożytny Egipt — kraina mumii”. Następnie spacer po Krakowie z lokalnym przewodnikiem - przejście Drogą Królewską – Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius, Plac Wszystkich Świętych, Klasztoru Franciszkanów, „Okno Papieskie”, Brama Floriańska, Barbakan.
Dzień drugi rozpoczął się lekcją muzealną na Wawelu pt. „Renesans na Wawelu”. Zwiedzanie Prywatnych Apartamentów Królewskich. Spacer po Wzgórzu Wawelskim, a następnie przejazd do Muzeum Lotnictwa Polskiego. W drodze powrotnej odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Świętokrzyskie czaruje…
Uczniowie rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania Zamku w Chęcinach - monumentalnej budowli przypominającej okręt, w latach świetlności będąca jedną z najpotężniejszych twierdz na ziemiach polskich. Zamek królewski pamięta niejedną wojenną zawieruchę oraz uroczyste bankiety, a przy sprzyjających warunkach widać z niego Tatry. Następnie przejechali do Oblęgorka – zwiedzali Pałacyk Henryka Sienkiewicza, a po nim udali się na krótki spacer do „Dębu Bartek” – pomnika przyrody.
W drugim dniu odbyła się wycieczka piesza po Gołoborze na Łysej Górze oraz zwiedzanie Świętego Krzyża gdzie znajduje się zespół klasztorny. Był też czas na odrobinę integracji – ognisko z pieczeniem kiełbasek.
W trzecim dniu zwiedzili Kielce – stolicę regionu świętokrzyskiego. Odwiedzili Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W dalszej kolejności była nauka przez zabawę, czyli wizyta w edukacyjnym Centrum Da Vinci.
W czasie wycieczek nie zabrakło dobrej zabawy, radości i nowych doświadczeń. Dzieci były bardzo dzielne i świetnie radziły sobie z każdym wyzwaniem
zdjęcia w albumie fotograficznym
WYCIECZKA DO PSZCZYNY
6 czerwca 2022r. klasy IIa i IIb wraz z nauczycielami pojechały na wycieczkę do Pszczyny w ramach projektu ,,Poznaj Polskę”. Wyjazd został dofinansowany ze środków tego programu.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru do Zagrody Żubrów. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawostek z życia mieszkańców zagrody. Mogliśmy obserwować oraz podziwiać te okazałe zwierzęta. Następnie zwiedzaliśmy Skansen Wsi Pszczyńskiej – to urokliwe miejsce eksponujące zabytki architektury drewnianej z pobliskich rejonów. Po zwiedzeniu Skansenu poszliśmy do pobliskiej kawiarni na rynku. Kupiliśmy lody a potem pamiątki. Nie zabrakło również spaceru po parku.
Na zakończenie wycieczki mieliśmy ognisko – pieczenie kiełbasek oraz zabawy ruchowe. W tym dniu dopisały nam nie tylko dobre nastroje a także piękna, słoneczna pogoda.
Wycieczka podobała się wszystkim. Wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni ale bardzo zmęczeni
.