Aktualności
Bezpieczne wakacje
Niech żyją wakacje!
W piątek 27 czerwca pożegnaliśmy rok szkolny 2024/2025.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, w czasie której ksiądz Lechosław przypomniał nam o tym, jak ważna jest wdzięczność za to wszystko, co w tym czasie się wydarzyło, a było tego wiele...Przede wszystkim po dziesięciu miesiącach pracy i zaangażowania uczniowie otrzymali promocję do klas wyższych, a absolwenci – do nowych szkół. Wielu powróciło do domów ze świadectwem z biało–czerwonym paskiem, a także z nagrodami książkowymi. Najważniejszym jednak wyróżnieniem było nadanie uczennicy klasy 8b – Mai Knapek - tytułu Prymusa Szkoły.
Ten wyjątkowy zaszczyt przypada co roku tylko jednemu ósmoklasiście, który zasłużył na to swoją: wiedzą, umiejętnościami, zachowaniem, postawą, aktywnością oraz wysoką kulturą osobistą. Maju - gratulujemy tytułu!
Pani dyrektor – Bożena Kupczak - podsumowała cały rok szkolny, podziękowała uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracyjno-technicznym za współpracę i życzyła wszystkim bezpiecznych, radosnych i pełnych przygód wakacji. Po krótkim występie uczennic klasy IIa oraz skrzypaczek – w swobodnym już nastroju udaliśmy się do swoich sal, by rozdać pozostałe świadectwa i pożegnać się ze sobą na letni czas wypoczynku.
3Oby te wakacje upływały spokojnie, bez codziennego pośpiechu, w atmosferze przyjaźni i beztroski...
Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej
W dniu 09 czerwca 2025 r. uczennice naszej szkoły Justyna Suchanek i Julia Chochorowska wzięły udział powiatowym konkursie wiedzy historycznej: "Bolesław Chrobry i Mieszko II Lambert - pierwsi królowie Polski" . Celem konkursu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Żywcu było zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy historycznej o początkach państwa polskiego w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski.
Justyna Suchanek zajęła II miejsce, Julia Chochorowska - VII.
Sprawozdanie z pobytu uczniów Szkoły Podstawowej w Radziechowach na Bardzo Zielonej Szkole w Mikoszewie
Od 02 do 06 czerwca 2025r. 53 uczniów z klas: 4b,5b,6a,b oraz 7b uczestniczyło w Bardzo Zielonej Szkole. Był to wyjazd zorganizowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych ,,Źródła’’, których celem są obserwacje przyrodnicze, ćwiczenia uczące uważności i kontaktu z przyrodą oraz warsztaty ekologiczne.
Uczniowie przebywali w ośrodku wypoczynkowym Grześ w nadmorskiej miejscowości Mikoszewo. Zajęcia edukacyjne były prowadzone przez 2 trenerów edukacji ekologicznej p. Ewę oraz p. Irkę, skutecznie uwrażliwiały i potrafiły zaciekawić dzieci otaczającą przyrodą. Z racji na ilość uczestników, dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Program był bardzo ciekawy min. codzienne wycieczki do pobliskiego lasu, obserwacje przyrodnicze, zabawy i zadania terenowe, ustalanie kierunków świata, wyznaczanie azymutu, pomiary wysokości i wieku drzew, zajęcia nad brzegiem morza, piesza wycieczka ścieżką edukacyjną ,,Mierzeja Wiślana’’ w Rezerwacie ,,Mewia Łacha’’, spotkanie z ornitologiem z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych, obserwacja ptaków oraz fok w ich naturalnym środowisku, pokazy śladów zwierząt, warsztaty z lokalnym liderem Błękitnego Patrolu WWF oraz kąpiel w morzu i basenach i wspólne ognisko. Pobyt urozmaicały w wolnym czasie zajęcia sportowe, ponieważ ośrodek wypoczynkowy został bogato wyposażony w zaplecze sportowe: boisko do piłki koszykowej, siatkowej, plażówki, mini-ścianka wspinaczkowa, 2 baseny, nowoczesny plac zabaw. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele ze szkoły: p. dyr. Bożena Kupczak, Agnieszka Ścieszka, Agnieszka Sapeta oraz nauczyciel wychowania fizycznego p. Mariusz Janik.
W ocenie opiekunów wyjazd był bardzo udany. Z dnia na dzień można było zauważyć rosnącą ciekawość przyrodniczą u dzieci. Dla uczniów natomiast, oprócz walorów przyrodniczych, niesamowita nauka samodzielności, współpracy, kultury osobistej, porządku.
6
PIKNIK RODZINNY
31 maja tego roku w słoneczne sobotnie popołudnie spotkaliśmy się: rodzice, dzieci, nauczyciele, przyjaciele szkoły oraz zaproszeni goście w amfiteatrze przy Szkole Podstawowej w Radziechowach. Głównym celem spotkania było wspólne spędzenie czasu oraz uroczyste otwarcie ,,Ekopracowni pod chmurką”.
Około godziny 15.00 pani dyrektor Bożena Kupczak przywitała wszystkich zebranych, po czym oddała głos prowadzącemu – panu Markowi Jeziorskiemu, który zapowiedział pierwszy występ – scenki ekologiczne. Uczniowie klasy IVa przygotowali program, poświęcony proekologicznym zachowaniom. W lesie imprezowicze spotkali się z ekologami, którzy, dzięki swej odwadze oraz sile przekonywania, nakłonili tych ,,opornych” do zmiany postawy. W trakcie tego występu zobaczyliśmy też pokaz mody ,,, śmieciowej. Czego tu nie było… królowała folia, tektura, gazety, a także pieluchy, wstążki, nakrętki. Była też słoma, sznurki i biżuteria z makaronu oraz innych materiałów. Modele i modelki świetnie się zaprezentowali, wywołując salwy śmiechu. Na koniec uczniowie przekonywali piosenką, że ,,ziemia to wyspa zielona. (…), to dom dla ludzi i zwierząt – więc musi być bardzo zadbana”.
Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie naszej ekopracowni: ,,Badam – Obserwuję – Doświadczam”, która w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otrzymała dofinansowanie właśnie na ten projekt. Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa była również dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy Radziechowy – Wieprz oraz Rady Sołeckiej. Serdecznie dziękujemy sponsorom za nowoczesną przestrzeń edukacyjną, łączącą zdobywanie wiedzy z troską o środowisko naturalne. Równocześnie zapraszamydo korzystania z obiektu dzieci, młodzież oraz dorosłych ze swymi pociechami.
Do samego wieczoru rozbrzmiewały w amfiteatrze piosenki naszych dzieci i młodzieży – szczególnie oczekiwaliśmy na występ chóru, który jak zwykle nas nie zawiódł – ich repertuar był bardzo trudny i niecodzienny. Śmiech i odgłosy zabawy dzieci z animatorami obecne były do samego końca. Widzieliśmy: tańce, zabawy ruchowe, figle na dmuchańcach i ściance wspinaczkowej, a także zaplatanie warkoczyków, mega bańki mydlane, malowane buźki. Można było przekąsić coś pysznego albo wypić kawkę czy zjeść lody. Do nabycia były: fanty – tutaj zdecydowanie górowali najmłodsi uczestnicy festynu – oraz pyszne ciasta, które upiekli nasi niezawodni rodzice. Oczywiście nie zawiedli nas również strażacy, którzy pokazali, jak wydostaje się kogoś uwięzionego w płonącym budynku. Ostatnim punktem programu była najbardziej oczekiwana przez dzieci atrakcja – piana party – ależ było pisku i taplania się w pianie...
Mam nadzieję, że tegoroczny piknik rodzinny każdy uważa za udany. Ten czas zabawy już minął, ale pozostaje nam ekopracownia, z której będziemy wszyscy korzystać, by zgłębiać tajniki różnorakiej wiedzy. Zapraszamy!!!
18
"Wszystkie dzieci nasze są..."
Wasi Nauczyciele :)
Archiwum Aktualności