• "Chemia z pasją".

          • 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach Uniwersytetu dla Młodzieży w Krakowie. Było ciekawie i pysznie. Zajęcia z mikrobiologii, technologii żywienia, zwiedzanie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego, czytelni, archiwum oraz muzeum. Bardzo dziękujemy  Dyrektorowi Biblioteki - Panu Pawłowi Jakubiec za zaproszenie.

          • Ola i Maja z sukcesami w Rejonowym Konkursie Recytatorskim

          • W miniony piątek, tj. 21 kwietnia 2023 roku, Miejski Dom Kultury  im. Wiktorii Kubisz w Bielsku -Białej już po raz dwudziesty piąty gościł uczestników Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Słońce, słońce i życie". Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych. Współorganizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

            W tym roku w konkursie wzięło udział aż 45 uczestników z południowej części województwa śląskiego. Byli to laureaci eliminacji miejskich i powiatowych. Recytatorów oceniało jury               w składzie:

            -Anna Majeranowska- Widomska - wokalistka, aktorka, instruktor wokalny i teatralny Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz,

            -Konrad Ignatowski - aktor Teatru Lalek Banialuka, lektor, aktor dubbingowy,

            -Adam Radosz - animator Narodowego Centrum Kultury, aktor, reżyser i instruktor teatralny.

            Miło nam poinformować,że  uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone:

            W kategorii kl. I-III

            II miejsce- Aleksandra Jachowicz (kl.3b) - opiekun Katarzyna Juraszek

            W kategorii klas IV- VI

            wyróżnienie- Maja Knapek (kl.6b) - opiekun Joanna Motyka

            Serdeczne podziękowania składamy panu Bolesławowi Słomińskiemu za pomoc w przygotowaniu  uczennic do konkursu. Nagrodzonym  życzymy rozwijania swoich pasji i kolejnych sukcesów         w następnych edycjach konkursu.

             

            Joanna Motyka

             

          • Wyjazd na Dni Otwarte

          • W dniu 19 kwietnia uczniowie klasy 8a i 8b wraz z opiekunami panią D.Małysą, D.Pawlus, A.Ścieszką
            i E. Widzyk wzięli udział w dniach otwartych szkół ponadpodstawowych powiatu żywieckiego. Odwiedzając daną szkołę uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny 2023/2024 i zobaczyć jak wyglądają sale lekcyjne oraz zaplecze placówki. Ósmoklasiści uczestniczyli w ciekawych zajęciach i pokazach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli danej szkoły,  wzięli udział w licznych konkursach i quizach.

          • Klasa 5b w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej

          • W poniedziałek, 13 marca uczniowie klasy 5 b wzięli udział w niecodziennych zajęciach w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej, odpowiadając na  zaproszenie organizatorów tego wydarzenia, czyli  uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika,realizujących międzynarodowy projekt edukacyjny. Nasi piątoklasiści z ciekawością podążali śladem bohatera powieści pt. ,,Peter Nimble i magiczne oczy” autorstwa Jonathana Auxiera. Z zaangażowaniem rozwiązywali  kolejne zagadki, związane z tą fascynującą książką. Podzieleni na kilka drużyn wędrowali, niczym w escaperoomie, zakamarkamibiblioteki, zdobywając punkty za poprawnie wykonane zadania-miniscenki, aranżowane przez postaci z powieści, w które wcielali się licealiści. Na zakończenie najlepsi uczestnicy gry zostali uhonorowani nagrodami,  wręczonymi przez młodych organizatorów  przygody z książką. Poniedziałkowe spotkanie z literaturą w zabytkowym budynku przy ulicy Zamkowej miało uzmysłowić uczniom, jak ciekawym miejscem może być biblioteka i zachęcić do regularnego odwiedzania nie tylko naszej szkolnej czytelni, ale i tego niezwykłego żywieckiego ośrodka kultury.

             Warto korzystać z  bogatej oferty Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, śledzić  zapowiedzi na stronie internetowej i wybrać się do tej placówki,  nawet z całą rodziną.

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          •     W  minionym tygodniu w naszej szkole odbył się konkurs o tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2022/2023. Teksty tegorocznych dyktand dotyczyły postaci Mikołaja Kopernika i były najeżone trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Uczniowie pisali w dwóch kategoriach: klasy IV – VI oraz VII – VIII.

            Oto lista zwycięzców!

            W kategorii klas IV:

            I miejsce - Nikola Hazuka 4a

            II miejsce - Wojciech  Palmąka 4b

            III miejsce - Martyna Szala 4b

             

            W kategorii klas V:

            I miejsce - Maciej Błachut 5a

            II miejsce - Lena Miszczyk 5b

            III miejsce - Maja Kręgowska 5b, Agnieszka Toman 5b

             

            W kategorii klas VI:

            I miejsce - Maja Knapek 6b

            II miejsce - Tomasz Marek 6a

            III miejsce - Mateusz Strączek 6a

             

            W kategorii klas VII – VIII:

            I miejsce – Amelia Zawada 8b

            II miejsce – Natalia Mika 8b, Emilia Adamczyk 8a

            III miejsce – Łucja Kupczak 8b, Julia Jurasz 8a

            Wyróżnienie – Oliwia Konior 7a, Julia Ziajka 7a.

             

                        Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pracę nad tą trudną umiejętnością, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu. Obyśmy wszyscy brali z nich przykład i pisali bezbłędnie! Nasza mowa ojczysta jest bowiem piękna, lecz wymagająca...

          • Laureatka wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z biologii

          • "Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień."

            James Madison

            Z wielką radością i satysfakcją informujemy o wspaniałym sukcesie uczennicy naszej szkoły

            Julii Jurasz z klasy VIII a, która uzyskała tytuł LAUREATA w Wojewódzkim Konkursie z Biologii organizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

            Gratulujemy Julce oraz rodzicom:)

            Uczennicę do konkursu przygotowywała p. Bożena Kupczak.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Laureat Konkursu Przedmiotowego z Chemii !!!

          • Michał Mika, uczeń klasy 8b został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.

            Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najważniejszych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą startować uczniowie. Udział w nich wymaga zarówno od ucznia, jaki i przygotowującego go nauczyciela, ogromnego zaangażowania oraz wielu godzin pracy. Na wszystkich stopniach konkursu (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim) uczniowie rozwiązują pisemny test zawierający zadania otwarte i zamknięte. Zagadnienia często znacznie wykraczają poza program szkolny oraz wymagają logicznego myślenia.

            Nielicznym uczniom udaje się dotrzeć do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskać tytuł laureata. Michał każdy etap konkursu traktował jak poważne wyzwanie, z którego wywiązywał się wzorowo, a wielomiesięczny wysiłek zaowocował sukcesem.

            Ucznia do konkursu przygotowywała p. Katarzyna Mika.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Nocowanie w szkole - klasa 2b

          • W dniach 24 - 25 marca w Szkole Podstawowej w Radziechowach wychowawca klasy 2b pani Agnieszka Sapeta wraz z panią Moniką Wójcik  zorganizowały ,,Nocowanie w szkole'. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z klasy 2b, dla których opiekunowie przygotowali wiele atrakcji. Uczniowie zostali przywiezieni przez rodziców do szkoły na godzinę 19. W małej sali gimnastycznej czekały już na nich przygotowane materace, na których samodzielnie mieli rozścielić swoje łóżko. Ważnym również było, aby dopilnowali porządku wokół siebie i ułożyli niezbędne rzeczy, które zabrali do szkoły. Gdy łóżka były już porozścielane, dzieci z wychowawcą przeszli na dużą salę gimnastyczną na której rozegrano piżamową grę w dwa ognie. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Następnie wszyscy razem udali się do sali z zapleczem kuchennym i tam przygotowali wspólną kolację. Dzieci miały sobie zabrać z domu prowiant. Zaplanowana była kolacja na ciepło. Z pomocą pani Moniki dzieci upiekły tosty, przygotowały herbatę. Wspólnie z nauczycielami zjadły kolację. Następnie musieli posprzątać po sobie, umyć naczynia, pozamiatać salę. Kolejną atrakcją było nocne zwiedzanie szkoły z latarkami. Wędrówka po szkole okazała się świetną zabawą. Dzieci ochoczo zwiedzały po ciemku wiele zakamarków szkoły. Ich wyobraźnia była bardzo kreatywna. Po powrocie z nocnego spaceru wszyscy udali się na wieczorną toaletę. Było szorowanie zębów, mycie twarzy i rąk.

            Następnie około 22.30 udaliśmy się do małej sali do swoich łóżek, gdzie rozpoczęła się wieczorna projekcja filmu. Pan Grzegorz Jasek przygotował nam odpowiedni sprzęt (rzutnik, głośniki, komputer) wspólne oglądanie. Dzieci bardzo się zintegrowały, połączyły wszystkie materace. Niektórzy zasnęli już podczas oglądania. Natomiast spora ,,ekipa' wodzirejów prowadziła nocne rozmowy, tematów było mnóstwo. Były niekończące się nocne spacery do toalety. W końcu i najbardziej wytrwali padli. Sen dla opiekunów jednak nie okazał się zbyt długi, ponieważ o 5.15 poranne ptaszki były już wyspane. Około godziny 7.30 wspólnie posprzątaliśmy salę, dzieci popakowały swoje walizki i na koniec odśpiewaliśmy Sto lat, ponieważ jeden z chłopców dokładnie w tym dniu obchodził urodziny. Był to miły akcent na sam koniec. Jako podsumowanie tego wieczoru i poranka dzieci przygotowały  pracę plastyczną i mapę mentalną. Zawarły w niej swoje wspomnienia z tego wieczoru, coś co zapamiętają na długo:)

            O godzinie 8.30 rodzice przyjechali po swoje pociechy. Niektórzy niechętnie wracali do domów. Najczęstszym pytaniem na koniec było; Kiedy znowu nocujemy w szkole?'.

          • MAKIETY ZAGRÓD DLA ZWIERZĄT HODOWLANYCH  PRACE UCZNIÓW KLAS TRZECICH

          • Uczniowie klas trzecich  własnoręcznie tworzyli makiety zagród dla zwierząt hodowlanych. Do dyspozycji mieli postacie zwierząt znajdujące się w ćwiczeniach, natomiast samodzielnie przygotowali projekty krajobrazu, tj. zagrody i podwórka. W efekcie powstały piękne, ciekawe prace przestrzenne, w których dzieci wykazały się pomysłowością i talentem.

            Makiety klasy 3b

          • Światowy Dzień (Tydzień) Wody w naszej szkole

          •  Jak co roku 22 marca na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Wody. Nasza szkoła w tym roku szkolnym również przyłączyła się do tych obchodów. Szkolne koło LOP przygotowało gazetkę tematyczną na korytarzu, którą każdy przechodzący obok niej mógł zobaczyć oraz zaczerpnąć troszkę wiedzy na tematy związane z problemem wody na świecie. W minionym tygodniu na lekcjach geografii w każdej z klas od V do VIII  zorganizowane zostały zajęcia tematyczne - "Dostęp do wody" lub "Wirtualna woda". Uczniowie przypomnieli sobie jak ważna jest każda kropla wody,  poznali m.in. pojęcia "wirtualna woda", "stres wodny". Obejrzeli filmiki tematyczne, które na pewno zostaną im jeszcze przez długi czas w pamięci.

            W ramach Światowego Dnia Wody zorganizowano również konkurs plastyczny dla klas I-III pod nazwą "Jak oszczędzać wodę?" oraz konkurs wiedzy dla klas IV-VIII - "Co wiemy o wodzie?".

            A oto nagrodzeni:       

            1. Konkurs plastyczny dla klas I-III - "Jak oszczędzać wodę?":

            I miejsce -  Nadia Knapek z klasy 3b

            II miejsca - Dorota Małysa z klasy 3b

            III miejsce - Jakub Wnętrzak z klasy 1b

            2. Konkurs wiedzy dla klas IV-VIII - "Co wiemy o wodzie?"

            Kategoria klas IV-V:

            I miejsce - Lena Miszczyk z klasy 5b

            II miejsce - Oliwia Fijak z klasy 5b

            Wyróżnienia:

            - Agnieszka Toman z klasy 5b

            - Małgorzata Sapeta z klasy 5b

            - Barbara Konior z klasy 5b

            Kategoria klas VI- VIII:

            I miejsce - Kacper Kamieniarz z klasy 8a

            II miejsce - Dawid Płaczek z klasy 8a

            Wyróżnienia:

            - Maja Knapek z klasy 6b

            - Martyna Sapińska z klasy 6b

                        Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a innych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych i przyrodniczo-ekologicznych.

                                                                                   Opiekun szkolnego koła LOP

                                                                                              Monika Hura

          • Wiosennie w naszej szkole

          • „Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.
            A do życia powolutku budzi się przyroda cała.” 

            Tadeusz Boy-Żeleński

            21 marca 2023 r. to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. W tym dniu uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten moment  z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji naszej szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowała wiosenne stroje. Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. Pomysłodawcą oraz organizatorem akcji „ Kolorowa wiosna” był Samorząd Uczniowski.

            Joanna Motyka

          • Poznajemy pracę artysty, projektanta ceramiki

          • 21 marca uczniowie klasy 1A  uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, w pracowni „Terraart” w Radziechowach. Zajęcia prowadziła mama  uczennicy klasy pierwszej  pani Ewelina Wiercigroch-Dudka, która na co dzień zajmuje się ceramiką artystyczną. Właścicielka pracowni zapoznała dzieci z metodami pracy w glinie takimi jak : szczypanie, budowanie z wałków, pokazała odlewy z masy lejnej, zademonstrowała jak powstają kubki i uchwyty do  filiżanek, opowiedziała  na czym polega ceramika z płatów gliny oraz jak działa koło garncarskie.

            Dzieci dowiedziały się  też czym jest glina, jak ją formować, co można zrobić z kawałka materiału i jakich błędów nie popełniać podczas pracy. Potem uczniowie mogli samodzielnie wykonać gliniane kurki, które  ozdabiali specjalnymi farbkami. Prace zostaną poddane procesowi szkliwienia. Po wypaleniu w specjalnym piecu  będą mogły ozdabiać wielkanocne stoły. Zajęcia były bardzo ciekawe i sprawiły dzieciom wiele radości. Bardzo dziękujemy  mamie Hani za zaproszenie! Pracownia ceramiki to magiczne miejsce.

          • Sukcesy uczniów naszej szkoły w  Powiatowym Konkursie Recytatorskim

          • W dniach 15 – 17 marca 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski. Jury w składzie:

            -  Jadwiga Grygierczyk – przewodnicząca jury, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku – Białej,

            -  Kuba Abrahamowicz – aktor, reżyser, obecnie wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach,

            -  Andrzej Mróz -polonista

            dokonało przesłuchań 140osób zgłoszonych do konkursu. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:w kategorii kl.1-3

            I miejsceALEKSANDRA JACHOWICZ -opiekun Katarzyna Juraszek

            III  miejsce  - JAGODA JURASZEK – opiekun Agnieszka Sapeta

            wyróżnienie - JAKUB TLAKA  - opiekun Lucyna Jagosz ​​​​​​​

            w kategorii kl. 4-6

            I miejsce MAJA KNAPEK – opiekun Joanna Motyka

            wyróżnienie-NIKODEM JURASZEK – opiekun Jadwiga Sapeta

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych występów. Natomiast laureatkom- Mai oraz Aleksandrze- życzymy powodzenia w XXIV Rejonowym Konkursie Recytatorskim  „ SŁOŃCE, SŁOŃCE I ŻYCIE”, który odbędzie się 21 kwietnia 2023 roku  w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w  Bielsku – Białej.

            Joanna Motyka

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KL. I-III

          • 7 marca 2023r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski kl. I-III. Konkurs, jak co roku, cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów.Dzieci recytowały wiersze m.in. J. Brzechwy, J. Tuwima,  St. Jachowicza,D. Gellner, D. Wawiłow, M. Konopnickiej, T. Śliwiaka, A. Fredra. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Publiczność oklaskiwała wielkimi brawami wszystkich uczestników.                                             

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury. Ocena podczas recytacji uwzględniała następujące umiejętności: intonację, wyrazistość, tempo, interpretację i znajomość tekstu oraz swobodę sceniczną. Poziom konkursu był wysoki.Wyróżnione osoby będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Żywcu, który odbędzie się 15 marca. Są to:

            Jakub Tłałka - ,,Paweł i Gaweł”- klasa Ib

            Jagoda Juraszek  - ,,Stefek Burczymucha" - klasa IIb

            Aleksandra Jachowicz - ,,Wilk u dentysty”- klasa IIIb

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyróżnione osoby również nagrody książkowe.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

          • Warsztaty profilaktyczne " DEBATA"

          • 07 marca br. uczniowie klas szóstych, uczestniczyli w programie profilaktycznym „Debata”, które przeprowadził pan Arkadiusz Tyrała, trener, oraz pedagog z Centrum Rozwoju Edukacji i Kompetencji Invesis Polska w Myślenicach. Program ma za zadanie opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków psychoaktywnych. Program jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Realizacja programu oparta jest o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.

            Zgodnie z założeniami programu, efektem zastosowanych strategii powinno być:

            - zmniejszenie tendencji do zachowań ryzykownych związanych z alkoholem podejmowanych przez młodzież,

            - ukształtowanie właściwych przekonań normatywnych dotyczących picia alkoholu,

            -zmniejszenie ryzyka wystąpienia krótkoterminowych i odroczonych konsekwencji używania substancji psychoaktywnych

            -integracja środowiska szkolnego i rodzinnego w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych.

          • Szkolny Konkurs Recytatorski ”Radość życia”  kl. IV– VIII

          •     W dniu 6 marca 2023r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski „Radość życia”. Jego celem było wzbudzenie zainteresowania poezją i prozą, rozwijanie oraz promowanie uzdolnień recytatorskich uczniów, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Wzięli w nim udział uczniowie  klas IV-VIII  wyłonieni  podczas eliminacji  klasowych. 

            Konkurs ten wpisuje się  w obchody  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizowanego co roku przez  UNESCO.  Jury oceniało wśród uczestników: dobór repertuaru i  opanowanie pamięciowe tekstów, dykcję,  tempo, modulację głosu, interpretację utworów oraz ogólny wyraz artystyczny.

            W kategorii klas IV- VI zostali nagrodzeni uczniowie:

            I miejsce- Maja Knapek  (kl. VI b)

            II miejsce – Tymoteusz Dudka (kl. V a)

            III miejsce- Emilia Jachowicz (kl. VI b)

             Poziom konkursu był wysoki.  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne interpretacje utworów. Natomiast laureatom życzymy  dalszych sukcesów w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który już niebawem, bo 16.03.2023r.

                                                                                                                                                 Joanna Motyka

          • 1 marca  Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”.

          •  

            Od 2011 roku jest to polskie święto państwowe poświęcone  pamięci Żołnierzom Niezłomnym antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia,

            którzy po 1945 r. stanęli do nierównej walki”

             

            Z tej okazji 28 lutego 2023 roku o godz.18.00 w kościele parafialnym w Radziechowach została odprawiona uroczysta Msza Święta w której uczestniczyli parafianie, Poczty Sztandarowe wraz z delegacjami i przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach, Związku Podhalan oddział Górali Żywieckich  z Milówki, Stowarzyszenia Dzieci Serc im. bł. O. Michała Tomaszka.

            Na zakończenie mszy odśpiewano ,,Rotę”, następnie delegacje udały się przed kościół i przy tablicy upamiętniającej Związek Młodzieży Patriotycznej ,,Nowe Wyzwolenie”  złożono wieńce i zapalono znicze.