• BohaterON - ogólnopolska kampania

          • BohaterON to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

                        Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów: polskiego  „bohater” i angielskiego „ON”, czyli „włączyć” – dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej  i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie i życie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

                        W tym roku szkolnym również nasza szkoła dołączyła do tej akcji. Uczniowie klas ósmych, którzy poznali historię drugiej wojny światowej oraz losy powstańczej Warszawy i jej obrońców, dokonali wpisów honorujących odwagę i poświecenie żołnierzy. Można je przeczytać na stronie dumnizpowstancow.pl

            Link do strony bohateron.pl/bohaterony-2022/laureaci-2022/

             

          • Kolejny wyjazd na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

          • 28 listopada uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez wykładowców Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

            Tym razem: "Żelowanie i sferyfikacja w kuchni molekularnej na przykładzie sztucznego kawioru". Uczniowie samodzielnie przygotowali kawior z soku malinowego, świetnie się przy tym bawiąc. Oczywiście później go skonsumowali. Kolejne zajęcia to "Oznaczanie białka rozpuszczalnego metodą biuretową".

          • Nietypowa lekcja przyrody

          •      18  listopada 2022 r. w klasie I A odbyła się nietypowa lekcja. Uczniowie  mieli okazję posłuchać opowieści eksperta  i miłośnika przyrody pana  Macieja Kupczaka, który jest wykładowcą Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego i stworzył stacjonarne wystawy zwierząt bezkręgowych. Pan Maciej  opowiadał  pierwszakom różne ciekawostki dotyczące budowy gadów, ich pożywienia  i pochodzenia. Dzieci oglądały węże, żółwie, jaszczurki  i kameleona, a nawet  mogły niektóre  z nich dotknąć. W kontakcie zwierzęta te okazały się być suche i zaskakującą aksamitne. Wszystko działo się pod czujnym okiem opiekuna. Spotkanie było bardzo udane o czym świadczyły liczne pytania dzieci, a także chęć odwiedzenia gadów w ich  siedzibie „Owady i spółka” w Bielsku Białe na ul. Wzgórze 18. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Uniwersytetem Dziecięcym Akademii WSB Wydziału Zamiejscowego w Żywcu.

          • ANDRZEJKI 2022

          • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Zwyczaje andrzejkowe pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności pozwalając oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

                 W naszej szkole 24 listopada2022r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą.  Na dzieci i młodzież tego dnia czekało wiele atrakcji. Najmłodsi bawili się z animatorem kultury.  Mogli powróżyć, wziąć udział w konkursach, pomalować sobie twarze. Starsi tańczyli przy dźwiękach skocznej muzyki i chętnie brali udział  w organizowanych  zabawach.  Na wszystkich czekały słodkości  w szkolnym sklepiku. Radości oraz uśmiechu było wiele.

          • Warsztaty w fabryce czekolady

          • W dniu Św. Mikołaja 6 grudnia klasa 2b wybrała się na wycieczkę i warsztaty do fabryki czekolady. Manufaktura produkuje czekoladę rzemieślniczą od ziarna do tabliczki (bean to bar) z aromatycznych odmian ziaren kakaowca. W manufakturze czekolady uczniowie zwiedzali fabrykę oraz uczestniczyli w warsztatach robienia tabliczki czekolady. Nasza wycieczka podzielona była na trzy części. Na samym początku omawiany był proces temperowania czekolady. Dowiedzieliśmy się min.: Gdzie rośnie kakao i jakie są jego odmiany? W jaki sposób ziarna kakaowca z całego świata trafiają do Węgierskiej Górki? Co możemy znaleźć w workach z ziarnami kakao oprócz kakao? Dlaczego prażymy kakao? Co ma wspólnego odkurzacz i czekolada? Co to znaczy zatemperować czekoladę? Zobaczyliśmy jak pracują melanżery – kamienne młyny, w których rozcieramy czekoladę przez 3 doby.

            W drugiej części uczestniczyliśmy w warsztatach– czyli części praktycznej, na którą składało się:

            • nalewanie czekolady do formy (tą czynność wykonywała osoba prowadząca warsztaty),

            • dekorowanie tabliczek czekolady, do dyspozycji otrzymaliśmy:owoce liofilizowane (maliny, truskawki, morele itp.), bakalie (orzechy, rodzynki), kolorowe pianki marshmallow,

            • projektowanie czyli rysowanie/dekorowanie własnego opakowania na czekoladę.

            Na sam koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał Dyplom Chocolatiera oraz własnoręcznie wykonaną tabliczkę. Dodatkowo czekała na nas słodka niespodzianka czyli degustacja prażonego ziarna kakaowca oraz 3 podstawowych typów czekolady: gorzkiej, mlecznej i białej.

          • Koncert pieśni patriotycznej

          • We wtorek 22 listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznej. Cała uczniowska brać zgromadziła się w dużej sali gimnastycznej, by wysłuchać ciekawego repertuaru. Kolejni wykonawcy: od najmłodszych pierwszoklasistów  po uczniów klas szóstych – zaprezentowali piękne, wzruszające teksty o samotności, odwadze, drodze do wolności, jaką pokonać musieli żołnierze polscy na różnych etapach walki o niepodległość ojczyzny. Trzeba przyznać, że dzieci dobrze przygotowały się do występu; nie tylko nauczyły się go na pamięć, ale odpowiednio ubrały, niektóre dodały do strojów  narodowe symbole.

                      Pieśni przebrzmiały, ale mam nadzieję, że na długo pozostaną w naszych sercach ci, którzy do wolności doprowadzili nasz kraj – może sławni ze swych czynów, a może i tacy, których imiona zna jedynie ziemia, po której szli...

             Cześć  ich pamięci!

          • PODRÓŻE NAPRAWDĘ KSZTAŁCĄ!

          • W piątek, 18 listopada uczniowie klasy V b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Koniakowa, Istebnej i Wisły.

            Odwiedzili Centrum Koronki Koniakowskiej, gdzie obejrzeli wystawę wyrobów koronczarskich i wysłuchali bardzo ciekawej prezentacji na temat historii tego rękodzieła oraz jego promocji w świecie.

            W Jaworzynce, w Pokazowej Wolierze Głuszców, mieli okazję podglądania ptaków oraz zapoznali się z tajnikami hodowli tego zagrożonego wyginięciem gatunku. Potem w zimowym lesie podziwiali słynne istebniańskie świerki.  

            Wiele wrażeń dostarczyła również wizyta w słynnej Chacie Kawuloka, w której dzieci z wielkim entuzjazmem wysłuchały humorystycznej gawędy na temat tego, jak wyglądało kiedyś życie w góralskiej chałupie. Miały też okazję poznać budowę i brzmienie aż dziesięciu ludowych instrumentów.

            Na koniec odbyły się dwugodzinne zajęcia w nowoczesnym, wspaniale wyposażonym Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. Tam uczestnicy wycieczki obejrzeli film przyrodniczy - ,,U źródeł Wisły", wysłuchali bardzo interesującej prezentacji o życiu nietoperzy oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych, związanych z tematem wykładu. Każdy uczestnik malował farbami akrylowymi nietoperza na pamiątkowej, płóciennej torbie. Na pożegnanie poczęstowano wszystkich smaczną i zdrową herbatką, skomponowaną z kilku ziół rosnących w naszym regionie.

            W opinii uczestników wycieczka była bardzo ciekawa, pouczająca i pełna atrakcji. Taka nauka to zupełnie co innego niż szkolne lekcje!

            W tym edukacyjnym wyjeździe dzieci mogły uczestniczyć dzięki, między innymi, dofinansowaniu udzielonemu przez Szkolne Koło LOP, za co serdecznie dziękujemy i prosimy o więcej takich wyjazdów.

          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

          • W dniu 8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta było promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci i młodzieży, uczenie dobrych nawyków żywieniowych i regularnego spożywania posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.

            Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zadbali o to aby w tym dniu każdy uczeń mógł skosztować zdrowych wypieków oraz owocowych przekąsek. Podczas przerw częstowano uczniów owocami, sokami, batonikami zbożowymi oraz różnego rodzaju domowymi ciastami i ciasteczkami. 

            Na korytarzu szkolnym znajduje się gazetka, dzięki której uczniowie mogą zapoznać się z faktami na temat zdrowego odżywiania, zobaczyć piramidę zdrowego żywienia, poznać jak ważną rolę w diecie odgrywają warzywa lub ile posiłków dziennie powinno się spożywać. Dzięki celebrowaniu Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie mają okazję zastosować te zasady w praktyce.

            Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za włączenie się w akcję. 

            Opiekunowie SKW   

          • Zajęcia wykładowe dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców

          • W dniu 9 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia wykładowe dla uczniów klas VI, VIII, a 23 listopada dla uczniów klasy VII na temat: „Uzależnienia = Pułapka, czyli… nie pozwól się złapać” oraz rodziców i nauczycieli - „Uzależnienia – zagrożenia naszych czasów” prowadzone przez pana Zbigniewa Krempickiego pedagoga resocjalizacji, certyfikowanego specjalisty psychoterapii uzależnień.

          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

          • W tym roku szkolnym obchody rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego – klasy I-IV wykonały go w czasie czwartej lekcji, zaś starsi uczniowie – na rozpoczęcie RAMBIT-u. 

            Przedstawiciele   Samorządu    Uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem na Starym Cmentarzu  upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

            Tradycją szkoły (od roku 1988) jest przeprowadzanie z okazji 11 listopada turnieju o nazwie RAMBIT. Powstała ona ze złożenia  liter słów: Rywalizacja, AMBIcja, Talent. Jego celem jest godne uczczenie Święta Odzyskania Niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, rozbudzanie ich do wszechstronnego rozwoju i doskonalenia własnej osobowości oraz szlachetna rywalizacja.

                          Dzisiaj, 8 listopada do turnieju przystąpiły klasy ósme oraz – wyjątkowo – klasa siódma (która w przyszłym roku nie będzie miała konkurencji, ponieważ jest jedyną klasą siódmą w roczniku). Uczniowie tych trzech klas bardzo starannie przygotowali się do wszystkich dyscyplin. Pierwszą z nich było wykonanie pieśni patriotycznej. Usłyszeliśmy następujące utwory: „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota” oraz „Marsz Pierwszej Brygady” – wszystkie pięknie opracowane i ciekawie wykonane. Później nastąpiła rywalizacja sportowa na przemian z wiedzą historyczną z tamtych czasów. Tu również młodzież pokazała co potrafi: zręczni sportowcy dokonali niezwykłych czynów w trzech dyscyplinach zręcznościowych, a młodzi historycy odpowiedzieli na niemal wszystkie pytania dotyczące rozbiorów, zaborów i odzyskania przez Polskę tak cennej niepodległości.

                          Zmagania zakończyły się sukcesem klasy siódmej – gratulujemy im zwycięstwa! Jednak brawa i oklaski należą się wszystkim, ponieważ w przygotowaniach wszyscy wzięli udział – każdy na swój sposób osiągnął sukces... Niełatwo przecież wystąpić przed publicznością, opanować emocje czy zmagać się z tremą – a jednak sobie poradzili. Życzymy im wielu kolejnych zwycięstw –zwłaszcza w walce z codziennymi trudnościami. Powodzenia!

          • Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół i gmin powiatu żywieckiego w roku szkolnym 2021/2022.

          • 26 października 2022r. w Szkole Podstawowej w Wieprzu odbyła się uroczysta Gala wręczania nagród dla najlepszych sportowców szkół podstawowych powiatu żywieckiego. Naszą szkołę na uroczystości reprezentowała pani dyrektor Bożena Kupczak oraz nauczyciel wychowania fizycznego pan Mariusz Janik.

            Jak co roku, również tegoroczna edycja przyniosła naszej szkole świetne wyniki.

            W Igrzyskach Dzieci (klasy IV – VI) nasza szkoła zajęła I miejsce wśród wszystkich szkół powiatu żywieckiego. Dodatkowo indywidualnie zostali uhonorowani uczniowie naszej szkoły Wiktoria Wiewióra oraz Oskar Biernacki.

            W Igrzyskach Młodzieży (klasy VII – VIII) uzyskaliśmy V miejsce w stawce szkól naszego powiatu.

            Dzięki wynikom wszystkich uczniów naszej gminy, pan wójt Maciej Mika osobiście mógł  odebrać puchar za zajęcie II miejsca wśród wszystkich gmin powiatu żywieckiego nieznacznie tylko ustępując miastu Żywiec.

            Gratulujemy wspaniałych wyników  wszystkim uczniom biorących udział w zawodach oraz  ich opiekunom.

          • Projekt edukacyjny „Graj z nami w zielone” – „Sprytne rady na odpady”

          • W miesiącu wrześniu i październiku 2022 r. Szkoła Podstawowa im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach brała udział w projekcie edukacyjnym „Graj z nami w zielone” – „Sprytne rady na odpady” organizowanym przez Grupę Polenergia. Projekt ten ma na celu pokazać nauczycielom, edukatorom, ale także rodzicom i opiekunom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty: Ekozeszyt o Odnawialnych Źródłach Energii, Ekozeszyt o Odpadach i Recyklingu, Ekozeszyt o Wodzie. Te ekozeszyty motywują, dają siłę i uwrażliwiają uczniów na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro. Partnerami projektu są Kulczyk Foundation oraz UNEP/GRID – Warszawa.

             Nasza szkoła otrzymała z tego projektu materiały edukacyjne do przetestowania z uczniami w klasie i zrecenzowania ich. Takich działań podjęła się mgr Zuzanna Zięba, materiały te testowała w z uczniami z klasy II A.

            Celem przeprowadzanych zajęć było:

            1/ zapoznanie uczniów z zasadą 6R:

              1. Refuse – odmawiaj.

              2. Reduce – redukuj, ograniczaj ilość rzeczy i odpadów w Twoim otoczeniu.

              3. Reuse – używaj ponownie, wykorzystuj do innych funkcji.

              4. Recycle – segreguj i przetwarzaj surowce wtórne.

              5. Rot – mądrze gospodaruj resztkami organicznymi – kompostuj, nie  marnuj jedzenia.

              6. Repair – naprawiaj.

            2/ zapoznanie z zasadami właściwego postępowania z odpadami, w tym z segregacją,

            3/ uświadomienie uczniom, co się dzieje z odpadami z naszych domów,

            4/ uwrażliwienie na problem odpadów na świecie oraz na to jak istotne są codzienne decyzje  i działania  każdego z nas.

                 Uczniowie chętnie pracowali na zajęciach: wykonywali różnorodne ćwiczenia, samodzielnie lub parami pracowali z kartą pracy, malowali obrazki, układali hasła promujące zdrowy styl życia i dbanie                             o środowisko, rozwiązywali krzyżówki i rebusy, wykonywali ekozabawki, prowadzili eksperyment – wykonywali domowy kompostownik i przez okres trzech tygodni obserwowali zachodzące w nim zmiany                              i sporządzali swoje spostrzeżenia, dzielili się swoją wiedzą na temat odpadów. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali gazetkę na temat segregacji odpadów. Została ona umieszczona na korytarzu szkolnym i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów z klas I – VIII. Uczniowie otrzymali  dyplom za bycie specjalistą od odpadów.

                 Uczniowie klasy II A spotkali się z prezesem (p. Piotrem Figurą) i dyrektorem (p. Sławomirem Madejczykiem) firmy Piotr Plast. PHU. Sortownia surowców wtórnych. Panowie z własnej inicjatywy przeprowadzili warsztaty ekologiczne, które bardzo zainteresowały dzieci. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat właściwego postępowania z odpadami. Zostali oni obdarowani upominkami wykonanymi prawie w 100%  z materiałów pochodzących z recyklingu.

                 Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Graj z nami w zielone” na długo pozostaną w pamięci uczniów. Od tej pory uczniowie już zawsze będą stosować się do zasad gospodarowania odpadami na co dzień i będą dbać o ekologię w swoim środowisku.

                 Na zakończenie projektu „Graj z nami w zielone”, 17 X 2022 r. odbyło się webinarium na temat: „Sprytne rady na odpady”. Część teoretyczną przeprowadziła ekspert pani Marta Grzywaczyk, mgr Zuzanna Zięba zabierałam głos jako nauczyciel praktyk testujący i recenzujący otrzymane materiały edukacyjne.

                                                                                                                                         oprac.: mgr Zuzanna Zięba

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 

          • Spotkanie z policjantem

          • 27.10.2022 r. (czwartek) w naszej szkole odbyło się spotkanie p. policjanta z Komisariatu Policji w Węgierskiej Górce z uczniami klas I – III. Towarzyszył mu Sznupek – maskotka górnośląskiej policji. Tematem spotkania było: Bezpieczeństwo w szkole i w drodze do i ze szkoły. Pan policjant rozmawiał z uczniami nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale również o bezpieczeństwie w szkole, domu oraz w drodze do i ze szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i chętnie zadawali pytania panu policjantowi oraz Sznupkowi, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością zasad właściwego zachowania się na ulicy, w szkole, w domu oraz w kontaktach z nieznajomymi. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki w postaci kamizelek odblaskowych oraz kolorowanki z wizerunkiem Sznupka. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.
            Mamy nadzieję,  że przekazane treści na długo pozostaną w pamięci uczniów. Dziękujemy!


          • Wyróżnienie w Konkursie Ekologicznym

          • Znamy już laureatów konkursów ekologicznych organizowanych przez ZPKWŚ w 2022 r. Komisje konkursowe oceniły nadesłane prace i wyłoniły laureatów. W każdym konkursie wyłoniono 5 najwyżej ocenionych prac (I, II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia), których autorzy otrzymali nagrody rzeczowe dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

            W naszej szkole wyróżnieni zostali :

            Tymoteusz Dudka- kl.5

              Bartłomiej Janik- kl.7a

              Wyróżnionym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział

             w konkursie!!!

          • Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Magia Beskidów-beskidzka architektura”

          •   21 października  o godz.19.00 w kinie Janosik podczas Festiwalu Filmów Górskich „ADRENALINIUM” odbyło się wręczenie statuetek, dyplomów oraz nagród dla autorów najlepszych zdjęć  w  Ogólnopolskim  Konkursie Fotograficznym „Magia Beskidów-beskidzka architektura”.  Z przyjemnością informujemy, że wśród laureatów tej edycji konkursu znaleźli się  uczniowie naszej szkoły:

            I MIEJSCE - Karol Tlałka klasa 5b

            II MIEJSCE - Małgorzata Sapeta klasa 5b

               Organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu oraz Żywiecki Klub Fotograficzny PTTK w Oddziale Babiogórskim PTTK  przy współpracy z Wydziałem Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego  oraz Kinem „Janosik”. Celem konkursu było rozwijanie  wśród uczestników umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania, zaprezentowanie piękna przyrody Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego.

            Gratulujemy naszym laureatom udanych zdjęć i życzymy dalszych sukcesów.

          • Zajęcia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

          • 22 października uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Bożeną Kupczak, nauczycielem chemii panią Katarzyną Miką oraz uczniami Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Przybędzy, uczestniczyli w kolejnych zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Było ciekawie i smacznie......Destylacja z parą wodną. Ekstrakcja olejku goździkowego z goździków. Ekstrakcja i chromatografia. Rozdział barwników obecnych w zielonych liściach. A na deser...pyszne gofry.

            Bardzo dziękujemy Pani profesor Annie Wisła - Świder za organizację i przygotowanie zajęć.

          • Święto szkoły

          •             14 października 2022 roku rozpoczęliśmy świętowanie od uroczystej mszy świętej, w czasie której ksiądz proboszcz Piotr Pokojnikow złożył wszystkim serdeczne życzenia, a ksiądz Damian wspomniał o ważnej roli nauczyciela w procesie wychowania młodego pokolenia.

                        Po przejściu do szkoły uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wraz z wychowawcami przypomnieli sobie postać patrona i rozmawiali o potrzebie zdobywania wiedzy. Później cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej. Tam wysłuchaliśmy pięknego wspomnienia o patronie – uczniowie z klasy 5b przygotowali montaż słowno-muzyczny. Część artystyczną umilił szkolny chór, który wykonał dwa skoczne utwory oraz młodzi wokaliści – bracia Juraszek, którzy zaśpiewali piosenkę religijną o świętym Janie Pawle II. Warto wspomnieć, że wykonaniem tego utworu zdobyli w tym miesiącu I miejsce w konkursie „Strefa chwały”. Jeszcze jedną niespodzianką było rozdanie nagród z rozstrzygniętego konkursu plastycznego o patronie.

                        Nie zabrakło również krótkiej historii Dnia Komisji Edukacji Narodowej, którą przypomnieli nam przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Jak pamiętamy – w naszej placówce 14 października to prawdziwe święto szkoły! Łączymy tego dnia różne okazje i staramy się, by o nikim nie zapomnieć: czcimy patrona – księdza prałata Stanisława Gawlika, rozmawiamy o święcie KEN, jesteśmy wdzięczni wszystkim pracownikom szkoły za ich trud i pracę, wspominamy tych pracowników, którzy odeszli oraz cieszymy się z tymi, których wciąż mamy obok siebie – z naszymi uczniami. Właśnie te osoby i tematy wspomniała w swoim przemówieniu pani dyrektor – Bożena Kupczak. Do podziękowań za włożone w pracę trud i serce dołożyła życzenia – skierowała do nas wszystkich ciepłe słowa uznania oraz zachęty do dalszych zmagań...  Wyrazy szacunku dla pracowników szkoły, a także uczniów przekazali także: Wójt Gminy – pan Maciej Mika, przewodniczący Rady Gminy – pan Jacek Świniański oraz przedstawiciele Rady Rodziców – panie Magdalena Lipiec i Andżelika Kupczak.

                        Było miło, serdecznie... Oby w takiej atmosferze: współpracy, życzliwości i zrozumienia – docenienia każdego wysiłku – dzieci, młodzieży, osób dorosłych -  płynął spokojnie cały szkolny rok, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie coś dobrego osiągnąć... Kształtować własne charaktery i pomagać spełniać marzenia