14 listopada 2024 r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły udali się do MCK-a
w Żywcu, by obejrzeć spektakl pt.: ,,Skarbiec polskich legend”. Wykonawcami byli aktorzy Teatru Nowoczesnego z Krakowa, a reżyserem – Andrzej Rudnicki.
Spektakl rozpoczęła uosobiona Legenda, która wprowadziła nas w tajemniczy świat początków państwa polskiego, do miejsc, gdzie żyli: Piast Kołodziej, Wanda oraz Lech, Czech i Rus…
W przystępny i atrakcyjny sposób aktorzy przekazali nam – widzom – wiedzę z zakresu historii, a naszych przodków ukazali jako ludzi prawych, wiernych swoim zasadom i wielkiego serca. W trakcie przedstawienia przenieśliśmy się w świat pełen trudu, bohaterstwa, a nawet tragedii… Zachwyciła nas piękna sceneria, barwne średniowieczne stroje oraz przepiękna, nastrojowa muzyka, pieśni i efekty specjalne. Chociaż znaliśmy te legendy, już od pierwszej chwili poczuliśmy zaciekawienie. Dzięki teatralnym środkom wyrazu mieliśmy wrażenie, że postacie i miejsca ożyły…
Tego samego dnia także uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w widowisku teatralnym pt.: ,,Latarnik”. Aktorzy w niezwykle poetycki sposób przedstawili dzieje Skawińskiego – starego, zmęczonego Polaka, który u schyłku życia wspomina swe burzliwe życie – wypełnione: pracą, walką o niepodległość nie tylko nieistniejącej na mapach Polski, ale i innych narodów, a także tułaczką, brakiem poczucia bezpieczeństwa, tęsknotą…
Ten magiczny spektakl przeniósł nas do dalekiego Aspinwall. Seans – przepleciony retrospekcjami głównego bohatera – ukazywał jego dylematy, a my współodczuwaliśmy wraz z nim – zwłaszcza sceny pożegnań z ukochaną czy matką. I ten spektakl był bogaty w efekty świetlno-muzyczne, a nastrojowa recytacja Inwokacji po prostu nas poruszyła…
Oba przedstawienia warto było obejrzeć, by utrwalić sobie znane tematy, ale przede wszystkim po to, aby na nowo – inaczej - przeżyć je i przypomnieć sobie co nas Polaków łączy…